Letný Divadelný Tábor 2014

Letný Divadelný Tábor sa už tradične konal v termíne 20-30.7. 2014 tentokrát v novom rekreačnom stredisku Chata Odevák pri Trenčíne. V poobedných hodinách začali prichádzať prvé nedočkavé deti v sprievode rodičov.

Tohtoročný tábor bol výnimočný hneď z niekoľkých dôvodov. Ako prvý by som uviedla ten najobdivuhodnejší - tábor toho roku oslávil svoju 20-ročnú existenciu. Druhým dôvodom je zmena strediska, po tradičnom a obľúbenom, no bohužiaľ zhorenom Počúvadle prišlo nové stredisko Kubrica-Odevák. Tretím no určite nie posledným dôvodom je množstvo „nových“ detí.

 

Téma tohtoročného tábora znela „Pozor na spomienky“. Počas denného i večerného programu deti kategorizovali spomienky, spomínali a hlavne pracovali sami na sebe a na záverečnom predstavení, ktoré opäť zožalo veľký úspech.

 

Počas desiatich dní účastníci tábora pracovali v dielňach pantomímy, dramatiky, výtvarnej, tanca a žonglovania.

 

Obľúbenú dielňu pantomímy viedol už tradične známy slovenský najukecanejší mím Miro Kasprzyk. Účastníci na jeho hodinách objavili svaly na takých miestach, o ktorých ani nevedeli že tam nejaké sú – svalovica zaručená no s ňou aj dokonalé predcvičené telo. Okrem rozcvičovania sa na dielni naučili niekoľko pantomimických techník vrátane chôdze, steny či pracovať s mimikou tváre a hrať telom.

Dielňa dramatiky priniesla okrem množstva zaujímavých hier poznatky o divadle, rolách a vo veľkej miere sa pričinila o tvorbu záverečného predstavenia. V tomto roku dielňu viedla po niekoľký krát skvelá zdravotná klaunka Sestra Vygumovaná alias Gabika Rajniaková a divadelník, klaun Dukes, šaško Fjodor a študent Akadémie umenia v jednej osobe Filip Hajduk.

Na výtvarnej dielni deti plietli náramky, kreslili obrázky, tvorili zaujímavé tričká, maľovali na kamene a učili sa novým technikám a práci s rôznym materiálom a to pod vedením úžasnej výtvarníčky Sašky Frajkorovej a jej pomocníčky Vandy, ktorá sa tábora zúčastnila po prvý krát.

Tancovanie si pod svoje krídla vzala Naďa Belková, ktorá po niekoľkoročnej prestávke prišla na tábor ako inštruktorka najstaršej skupiny a zároveň niekoľko dní bola lektorkou a aj inštruktorkou. Naďa obe roly zvládla bravúrne a dielňu poviedla skvele, o čom svedčia aj veľmi pozitívne ohlasy od detí. Naďu na pár dní odľahčila a vystriedala v sále tanca brušná tanečnica Bety Gundová, vďaka ktorej sa deti naučili čo to z brušného tanca, chlapci si tiež prišli na svoje pri základoch juda.

Žonglovanie aj tento rok prinieslo niečo nové, k žonglovátkam okrem množstva nových loptičiek pribudli hula-hopy, po rokoch sa opäť oprášili chodúle a deti mali možnosť naučiť sa niečo z balansu a akrobalansu. Okrem týchto noviniek sa učili deti žonglovať s tromi loptičkami, točiť poi, palicou a veľkej obľube sa teší stále populárnejšie diabolo. Dielňu žonglovania opäť viedol Pavel Surový.

 

 

Aby boli dielne tábora kompletné nemožno nespomenúť rečovú dielňu, ktorú viedol skvelý režisér Andrej Turčan. V tejto dielni mali deti možnosť naučiť sa správne vyjadrovať, či vyslovovať problémové písmená a robiť rôzne rečové cvičenia.

 

Deti počas dňa pracovali v dielňach, poobede sa kúpali v bazéne či tancovali v daždi a každý večer ich čakal zaujímavý program, ktorý vždy súvisel s témou tábora. Počas doby, kedy deti neboli na dielňach starali a sa o nich a usmerňovali ich inštruktori. Tých najmenších účastníkov vzala pod svoje objatie Peťka Gajdošová, o niečo staršiu skupinu poviedla Daniela Szegho, skupinu modrých mal na starosti Lukáš Javoš, oranžovú a takmer najstaršiu skupinu mala na starosti Nika Vrtíková, no a najstarší účastníci sa so svojimi otázkami obracali na Naďu Belkovú. O bolavé hlavy, brušká a a iné zdravotné potiaže sa staral tradične zdravotník Vlado Králik.    

 

Sobota bola výnimočným dňom, lebo deti oddychovali od tvorivých dielní. Oddych prebiehal aktívnou formou a to výletom do Trenčína, kde deti navštívili Trenčiansky hrad, kde sa naučili čo to o dravých vtákoch a sovách na sokoliarskom vystúpení a vďaka skvelým ľudom mohli vidieť zákutia hradu na ktoré sa bežní návštevníci nedostanú.

 

 

Letný Divadelný Tábor každý rok prežíva Letné Vianoce a inak tomu nebolo ani tento rok, pri príchode do jedálne každý vložil pod stromček darček, ktorý vyrobil-priniesol, na večeru sa podával tradičný zemiakový šalát s rybou a atmosféru Vianoc /hoci tých letných/ dotváral vyzdobený Vianočno-Letný stromček, pod ktorým čakala hŕba krásnych darčekov. Po večeri a večernom programe si každý pri odchode vzal spopod stromčeka darček a tak bol obdarovaný. Tieto krásno - letné Vianoce boli zavŕšené nočným kúpaním v bazéne, z čoho mali najväčšiu radosť asi tí najmenší účastníci, ktorým studená voda vôbec neprekážala.  

 

Posledné dni tábora boli využívané najmä na tvorbu a doladenie záverečného predstavenia.  Záverečné predstavenie je originálne a úžasné v tom, že ho tvoria deti samotné pričom úlohou réžie usmerňovať a dať predstaveniu finálnu a možno aj zmysluplnú podobu. Keďže témou tohtoročného tábora boli spomienky tak v tomto duchu sa nieslo i záverečné predstavenie O táborovej kronike.

 

 

Tým, že tento rok tábor oslavoval dvadsiaty ročník, poctila nás svojou návštevou zakladateľka Letného Divadelného Tábora Soňa Bullbeck Lužinová, ktorá aktuálne žije a pracuje v Saudskej Arábii. Deťom porozprávala o vzniku tábora, jeho fungovaní a tiež niečo zo svojho aktuálneho života.

 

Už sme spomenuli niekoľko mien, ktorých keby nebolo – nebol by tábor táborom, no nespomenuli sme snáď mená tých najdôležitejších osôb, ktorých keby nebolo – nebol by tábor vôbec - Natálka Novotná a už spomínaný Miro Kasprzyk, organizátori týchto nezabudnuteľných desiatich dní. Natálka okrem organizačných záležitostí prichádzala ako Vedma a hodnotila deň s účastníkmi tábora pri mape pocitov. Tu mali deti možnosť zhodnotiť ich osobný pocit z dňa.    

 

Záverečné predstavenie v ktorom vystúpili všetky deti tábora malo svoju premiéro-derniéru v posledný deň a ctenými divákmi sa stali rodičia, starí rodičia, súrodenci a priatelia. Po odohraní vydareného 45 minútového predstavenia sa účastníci tábora odobrali domov a tábor skončil - chata opäť zívala prázdnotou, no všade bolo cítiť, že sa tu odohralo výnimočných, krásnych  a nezabudnuteľných desať dní.

 

Veľa o výnimočnosti LDT napovie aj táborový pokrik, ktorý si vymysleli deti a neraz zaznel nie len počas táborových dní, ale i z najvyššej veže Trenčianskeho hradu:

Táboroví kamoši,

Vedie nás umenie,

Letné Vianoce,

Všetko zhorelo, ale spomienky zostávajú,

My sme krásne spomienky.

Odkazy k článku

festivalpan.sk/letny-tabor/
Kategória: ako_bolo » Komentárov (0) » nicole » Piatok, 08. August 2014 14:47
Letný Divadelný Tábor 2014 (komentáre)
meno
e-mail
homepage
napíš číslom: šesť  


kontakty | rss | cms | © 7/2009 zonglovanie.sk