AKO BOLO: PAN 2011

AKO BOLO: PAN 2011

Herci, divadelníci, artisti, žongléri a kto vie kto ešte sa v dňoch 23. - 26. 11. 2011 stretli v Liptovskom Mikuláši “hlavnom meste slovenskej pantomímy”. Nenaťahujme to, poďme okamžite k veci.

Žonglovanie siaha do takej minulost, že už ani historické vývoje sa nezhodujú. Festival PAN má v porovnaní s ním “len” 18 rokov, ale zato sa na ňom žongluje prakticky od začiatku. Je pravda, že na takéto historické “objavy” máme ešte čas, radšej sa zbežne pozrime na to čo sa udialo počas festivalového štvordnia.

PAN 2011


V stredu doobedu sa to všetko začalo schádzať, registrovať, vítať. Zahájenie ako obvykle od Mira Kasprzyka poukázalo na všetky radosti, ale i náročnosti pri organizácii festivalu. Ale poďme žonglovať. Dokonca tesne na koniec zahájenia dorazil i druhý lektor žonglérskej dielne Mižu, čiže dvojica pre tento rok “Surový Búzik”, neznie to ako ideálne spojenie, ale verte, bolo. Po krátkej rozcvičke a zoznamovačke (krátka rozumej 40 minút) sa (po prvýkrát v histórii PANu) najpočetnejšia dielňa žonglovania rozdelila na začiatočníkov a pokročilých. Skupiny migrovali medzi lektormi a tak absolvovali najviac ako sa dalo. Konkrétne v stredu to bolo oboznámenie začiatočníkov zo základnými technikami hádzania 3 loptičiek (neskôr kruhov). Plný entuziazmu a endorfínov (aj keď po veľmi namáhavom dni) sme sa pobrali na večerné predstavenie Mira Kasprzyka MimShow, netradične pre účel festivalu v stredu.

O 8:00 rannej sa schádzali účastníci žonglovania a základov pantomímy, možno kvôli zmätkom v programe, ale zakamuflovať sme to mohli tým, že na štvrtok večer bola pripravená prezentácia študentov non-verbálneho divadla pražskej HAMU, ktorej katedru vedie Adam Halaš (lektor dielne Práca s telom). Preto sa trošku improvizovalo a zariadilo ku spokojnosti oboch strán. Žonglérska dielňa sa presunula na svoje známe miesto - vestibul (inak povedané vstupná hala Domu kultúry). Tak ako sa nezastaví čas, tak i tvorivé dielne musia pokračovať, nech už sa konajú kdekoľvek. Počas “najnabitejšieho” dielňového dňa celého festivalu sa muselo stihnúť skutočne všetko. Už v poobedných hodinách bolo vidno únavu účastníkov, no všetci fungovali ako hodinky. Vďaka skorému začiatku bolo možné skončiť skôr, dlhšie ťahať už nemalo význam pre nikoho, tak po 7 hodinách dielne bolo konečne voľno. Skvelá prezentácia HAMU pripravila všetkých zúčastnených tým najlepším spôsobom na “PAN Open”. Tu sa predstavili lektori tvorivých dielní, žonglovanie nevynímajúc. Stopercentný žonglér neexistuje, no v daný večer bola dvojica žonglérov tak tridsaťpercentná, ale publiku to neprekážalo. Atmosféra v publiku mohla byť prirovnaná k veľkým žonglérskym stretnutiam, je to proste rodina.

PAN 2011 - zonglovanie


Nasledujúci deň nebolo kam ponáhľať sa, začínalo sa ako pre PAN zvykom býva o 9:00. Záverečný deň oficiálnej dielne bol viac oddychový, nakoľko všetci toho mali viac než dosť. Podaktorých dokonca boleli aj časti tela, ktoré ani netušili že majú, nuž vitajte pri žonglovaní. Docvičovali sa tak trošku techniky, dávali sa posledné rady a pracovalo sa na krátkom žonglérskom prejave z tohoročnej dielne. Trošku kreativity a originality nemôže nikdy zaškodiť. Nebol to však koniec ani z ďaleka. Po obede sme sa vybrali ako žongléri do mesta a postarali sa o ďalšiu upútavku na festival PAN priamo na námestí Liptovského Mikuláša ako inak žonglovaním. Po pravde ani to nebol koniec. Večerný program, ktorým bola prezentácia tvorivých dielní všetkých (ktorí chceli) ešte čakal. Napriek nejakým obavám tento večer mohol mať spokojne pomenovanie Gala, všetkým čo tam boli netreba hovoriť prečo a všetci čo ste tam neboli verím, že na rok podobnú chybu nespravíte. Inšpirácia pre všetkých, ktorí si hovoria, “tanec/žonglovanie/pantomíma nie je pre mňa”, alebo “ja som drevo, to sa mi nikdy nepodarí”. Za tri dni sa u nás robia zázraky na počkanie. Vlastne to nie je tak zázrak, ako poriadny kus tvrdej práce ktorú odvedú lektori a mladí ľudia.

Ako zvyčajne, tak v sobotu ešte žonglovanie fungovalo. Nešlo však o oficiálnu dielňu, ale len o poskytnutie žonglovátok vo vestibule pre potešenie všetkých. Tu si mohli od 8:00 do 13:00 zažonglovať všetci, ktorí ho mali predošlé tri dni, minulý rok, alebo tí, ktorí sa k nemu v minulosti vôbec nedostali. Jeden by neveril koľko energie sa nakumulovalo počas noci v týchto mladých ľuďoch, lebo bolo skutočne ťažké dostať ich od žonglovania k súťažným predstaveniam. Tu sa oficiálne skončila dielňa žonglovania na festivale PAN pre rok 2011. Po prvýkrát sme mali na žonglovaní i obchod so žonglovátkami od firelovers.sk. Veľa sa toho nepredalo, ale môžeme si s úsmevom na tvári povedať “keď neprší aspoň kvapká”.

PAN 2011 - zonglovanie

Zvyčajne bývam skeptický a vidím svet trošku reálne, ale toho roku môžem za seba prehlásiť, že dielňa žonglovania na PAN 2011 dopadla nad moje očakávania a zaslúži si veľkú 1 (hviezdičku si ešte pošetrím, ak by na budúci rok). Som rád, že som žonglér!

 
Kategória: ako_bolo » Komentárov (0) » Suro » Streda, 30. November 2011 09:58
AKO BOLO: PAN 2011 (komentáre)
meno
e-mail
homepage
napíš číslom: šesť  


kontakty | rss | cms | © 7/2009 zonglovanie.sk